2025 m. balandžio 22 d. – gegužės 5 d. dvi Kauno šv. Roko mokyklos mokinės ir trys mokyklos darbuotojos turėjo progą leistis į 14 dienų kelionę po Europą, kupiną iššūkių ir įsimintinų patirčių. Kelionės po Europą metu buvo aplankytos tokios šalys kaip Lenkija, Slovakija, Čekija, Vengrija, Slovėnija ir Kroatija. Ši iniciatyva tapo puikia proga susipažinti su skirtingų Europos šalių architektūra ir kultūra, taip pat palyginti mobilumo galimybes žmonėms su negalia įvairiose šalyse, prisidėti prie informacijos apie mokyklos veiklą sklaidos bei sudarė sąlygas analizuoti sritis, kurias organizacijoje būtų tikslinga tobulinti.
Vertindamos mobilumo galimybes skirtingose Europos šalyse, keliautojos pastebėjo, kad Lenkijos sostinės Varšuvos traukinių stotyje įrengti keltuvai, liftai ir nuolydžiai, leidžiantys patogiai patekti į traukinius. Daugelyje miesto vietų taip pat matyti garsiniai šviesoforai ir pritaikyti šaligatvių nuolydžiai. Vis dėlto senamiestyje išlikę grindiniai vis dar nėra tinkami keliauti žmonėms su negalia. Pažymėtina, kad Lenkijos muziejai, kuriuose lankėsi keliautojos, buvo pritaikyti asmenims su negalia. Keliaujant Čekijos linijų traukiniu, pastebėta, jog sėdimos vietos buvo pažymėtos Brailio raštu. Keliautojos nudžiugino tai, kad Čekijoje atsižvelgiama ne tik į judėjimo, bet ir į regėjimo negalią turinčių žmonių poreikius.
Lenkija
Slovėnija
Slovėnijos mieste Maribore keliautojas nustebino tai, kad traukinių stotis itin pritaikyta žmonėms su judėjimo negalia: įrengti liftai, nuolydžiai, yra specialios konsultavimo paslaugos keliaujantiems. Taip pat viešajame transporte yra ne tik specialios vietos, bet ir atskiras išlipimo mygtukas. Pastebėta, kad Kroatijos mieste Rijekoje, toliau nuo miesto centro, prie kiekvienos pėsčiųjų perėjos yra nuolydžiai, o parduotuvėje žmonėms, turintiems judėjimo ar regėjimo negalią, yra skirtas mygtukas, kurį paspaudus galima išsikviesti pagalbininką-konsultantą. Tuo tarpu centrinėse Rijekos gatvėse yra daug nesutvarkytų šaligatvių, laiptų, o tai yra nemenkas iššūkis žmonėms su judėjimo negalia. Aplankydamos Rijekos paplūdimį Kostanj keliautojos pastebėjo, kad žmonėms su judėjimo negalia yra įrengtas specialus įvažiavimas iki pat jūros, specialūs tualetai ir dušai, neslystanti danga. Tuo tarpu kitas Rijekos miesto paplūdimys Sablicev, kuris yra arčiausiai centro, nėra pritaikytas neįgaliesiems: sudėtingas nusileidimas stačiais laiptais, nėra nuolydžių ar tiesioginio privažiavimo.



Keliautojos taip pat pastebėjo, kad viename iš Kroatijos sostinės Zagrebo muziejų žmonėms su judėjimo negalia yra įrengtas liftas, bei suteikiama reikšminga nuolaida bilietui. Keliautojos lankėsi zoologijos sode ir pastebėjo, kad Zagrebe esantis zoologijos sodas nėra atnaujintas, tačiau iš dalies jis yra pritaikytas asmenims su negalia: prie kiekvieno įėjimo padaryti nuolydžiai ir įvažiavimai. Apibendrinant verta paminėti, kad šaligatviai Zagrebo senamiestyje yra pakankamai pritaikyti, tačiau keliautojos atkreipė dėmesį į tai, jog Zagrebe nėra garsinių šviesoforų. Lankydamos Vengriją, merginos atkreipė dėmesį, kad Vengrijos sostinėje Budapešte nėra garsinių signalų neregiams, labai mažai šaligatvių su nuolydžiais. Tuo tarpu Slovakijos sostinėje Bratislavoje pažintinių ekskursijų autobusiukas pritaikytas ne tik regintiesiems, bet ir žmonėms su judėjimo negalia – pačiame autobusiuke įrengti įvažiavimai, palengvinantys patekimą asmenims su judėjimo negalia.



Kauno šv. Roko mokykla, kurioje dirba LSDA narės, vyriausiosios socialinės darbuotojos Diana Sakalinskienė, Sonata Čereškienė – Jagelaitė bei Jurga Paulauskienė dalyvauja tęstiniame projekte Erasmus+ KA155-YOU- Discover EU. Projekto tema „Jaunuolių su negalia mobilumo galimybės Europoje“. Projekto trukmė 2025 m. kovo 1 d. – 2027 m. vasario 28 d. Kaip teigia Kauno šv. Roko mokyklos vyriausioji socialinė darbuotoja Diana Sakalinskienė, šiuo projektu siekiama sudaryti galimybes mokykloje besimokantiems jaunuoliams su negalia, lydimiems pedagogų ir asistentų, keliauti po Europos miestus. Tokios išvykos padeda mokiniams gilinti pažintines, komunikacines, iniciatyvumo ir kitas svarbias kompetencijas, reikalingas asmeniniam tobulėjimui, Europos miestų infrastruktūros pažinimui bei mobilumo galimybių tiek Lietuvoje, tiek visoje Europoje įvertinimui. Verta paminėti, kad pagrindinis šio projekto tikslas – gebėjimo ateityje pasirinkti kelionių maršrutą, kuris būtų pritaikytas jaunuolių su negalia mobiliam judėjimui, formavimas. Kaip teigia vyriausioji socialinė darbuotoja Sonata Čereškienė – Jagelaitė „DiscoverEU“ yra vienas iš programos „Erasmus+“ veiksmų, kuris suteikia galimybę pakeliauti ir pamatyti, kokia įvairi yra Europa. Taip pat vyriausiosios socialinės darbuotojos S. Čereškienės – Jagelaitės teigimu, grįžusios po kelonės keliautojos – jaunuolės dalinosi įspūdžiais, kad ši kelionė joms padėjo pamiršti rūpesčius ir problemas, su kuriomis susiduria kasdieniniame gyvenime bei pagerino emocinę sveikatą. Verta paminėti, kad visiems jauniems žmonėms su negalia reikia suteikti galimybę pažinti kitas šalis ir taip išplėsti jų akiratį. Išsilavinimas – ne vien tai, ko išmokstama klasėje, bet ir tai, ką sužinome apie kitų Europos šalių kultūrą ir žmonių papročius. Ne mažiau svarbu ir tai, kad merginoms, kurios į tolimą kelionę vyko pirmą kartą, tai buvo ne tik pažintinė kelionė, bet ir santykių išbandymo, etiško elgesio mokymosi, savarankiškumo įgūdžių tobulinimo, bei mokymosi derinti savo poreikius ir pageidavimus galimybė.
Kauno šv. Roko mokyklos vyriausioji socialinė darbuotoja Jurga Paulauskienė teigia, kad. planuojama surengti atvirą renginį mokyklos bendruomenei bei projekto pristatymus organizacijose, dirbančiose su negalią turinčiais jaunuoliais. Šiuose renginiuose bus dalijamasi gerąja patirtimi apie jaunuolių mobilumo galimybes, infrastruktūros pritaikymą bei tvaraus gyvenimo principų įgyvendinimą įvairiose Europos šalyse.
Projektas finansuojamas Europos Sąjungos lėšomis
Straipsnį parengė:
LSDA narės
Vyriausiosios socialinės darbuotojos
Diana Sakalinskienė
Sonata Čereškienė – Jagelaitė
Jurga Paulauskienė